Vėdinimo sąvoka apibrėžiama, kaip patalpų oro kokybės gerinimas, esamą orą pakeičiant nauju. Iš sąvokos suprantama, kad iš esmės vėdinimas vyksta nuo to momento, kai esamą orą pakeičiame nauju, taip pagerindami patalpų klimatologines sąvybes.
Gerėjant pastatų energetiniam naudingumui, vienas iš pagrindinių tai sąlygojančių veiksnių yra pastato sandarumas. Energetiškai efektyviame ir sandariame pastate, natūralus oro judėjimas ir kaita, įpač maža, to pasekoje, daugiau laiko praleidus tokio pastato patalpose, neveikiant vėdinimo sistemai, susidaro didelis anglies dioksido ir drėgmės perteklius, dėl ko gali pablogėti savijauta, atsirasti, galvos skausmai ir kiti pašaliniai savijautos pakitimai. Verta paminėti ir tai, kad prastai vėdinamose patalpose atsiranda pelėsiniai grybeliai, kurie ypatingai kenksmingi sveikatai.
Įgyvendinant energetiškai efektyvių namų vėdinimą, efektyviausiai ir plačiausiai naudojamas būdas- tai centralizuotos vėdinimo sistemos. Sistemos įrengiamos naudojant plastikinius antibakterinius arba metalinius ortakius. Pagrindinis tokios sistemos įrenginys yra rekuperatorius su rotaciniu arba plokšteliniu prasikeičiančių srautų šilumokaičiu. Šių įrenginių naudojimo esmė – tai šilumos grąžos efektas, kuris apibūdinamas, kaip oro apdorojimo procesas, kurio metu iš patalpos išstumiamas oras, besikeisdamas su į patalpas patenkančiu šviežiu oru, yra pašildomas, taip taupant išlaidas patalpų šildymui.
Rotacinis rekuperatorius
Šio tipo rekuperatoriuose šilumos mainai vykdomi per tam tikrais laiko intervalais besisukantį rotorių, kurio vamzdelius pakaitomis apteka šiltas ir šaltas oras. Šie rekuperatoriai ypač efektyvūs šilumos grąžos atžvilgiu bei geba nenutrūkstamai veikti esant net ir labai žemai lauko temperatūrai. Pagrindinė šio tipo rekuperatorių problema, tai oro kaitos efektas, kai nedidelė dalis iš patalpos ištraukiamo oro patenka į paduodamą orą, todėl atsiranda tikimybė į tiekiamą orą pernešti nemalonius kvapus.
Plokšteliniai priešsroviniai rekuperatoriai
Šio tipo rekuperatorių šilumokaičiai būna stačiakampio formos ir kiek efektyvesni, šešiakampiai priešsroviniai. Rekuperatoiai, su šiais šilumokaičiais gali būti naudojami esant ypač dideliam oro užterštumui. Rekuperatoriaus šilumokaityje, tiekiamas ir ištraukiamas oras neturi jokio sąlyčio, todėl patalpos ne tik vėdinamos, tačiau ir sausinamos. Plokšteliniai rekuperatoriai – labai efektyvūs esant net ir labai dideliam temperatūrų skirtumui tarp tiekiamo ir ištraukiamo oro. Silpnoji plokštelinių rekuperatorių dalis, tai šilumokaičio apšalimas, esant žemesnei nei -5 C oro temperatūrai, sprendžiant šią problemą, į rekuperatorių tiekiamas oras yra pašildomas iki priešužšaliminės temperatūros, tam naudojant elektros energiją ar termofikacinį konturą, dėl to padidinant įrenginio eksploatacijos kaštus.
Vėdinimo įrangos valdymas ir kontrolė
Šiuolaikiniai vėdinimo įrenginiai turi integruotą valdymo automatiką, kuri kontroliuoja ventiliatorių greitį, balansuoja sistemos parametrus, saugo įrenginio mazgus nuo perkrovų, taupo energiją bei valdo kitus sklandžiam įrenginio naudojimui ruošiamus procesus. Vėdinimo įrangos valdymas dažniausiai išpildomas centriniu valdymo pulteliu, kuriame vartotojas gali kontroliuoti pagrindinius vėdinimo įrangos parametrus, tokius kaip: tiekiamo oro temperatūra, ventiliatorių greitis ir t.t. Žinoma, šie įrengiai turi išmanujį valdymą, kurio pagalpa vėdinimo sistemos parametrus ar poreikį, galite kontroliuoti iš bet kurios pasaulio vietos.
Mini rekuperatoriai
Mini rekuperatoriai – tai beaortakiniai patalpų vėdinimo įrenginiai. Pagrindinė šių įrenginių pritaikymo sritis, vėdinimo problemų sprendimas daugiabučiuose pastatuose ar kitose patalpose, kur nėra galimybės arba tiesiog neefektyvu įrengti centralizuotą vėdinimo sistemą. Mini rekuperatorius – tai ne tik oro kaitos prietaisas, beveik visi mini rekuperatoriai turi šilumogrąžos sistemą. Pagindinis šilumogrąžos elementas mini rekuperatoriuose, tai keramikinis šilumokaitis. Mini rekuperatorius veikia tam tikrais intervalais, tiekdamas arba šalindamas patalpos orą, taip jį efektyviai pakeistadamas. Mini rekuperatoriaus montavimas, ypač paprastas, todėl teisingai atlikus montavimo darbus, nepadaroma jokia žala būsto interjerui.